Zdrowy styl życia, czyli współczesna profilaktyka

Zovirax Intensive Nasilająca swoje objawy żółtaczka u noworodka wymaga natychmiastowego leczenia

Postęp przyniósł, poza oczywistymi ułatwieniami życia w każdej sferze ludzkiego życia, także wiele niebezpieczeństw. Niepohamowana chęć zwiększenia zysków pchnęła producentów żywności do stosowania nieetycznych praktyk, a poziom nauki zapewnił im niezbędne narzędzia. Zwiększenie plonów poprzez genetyczną modyfikacje roślin i zwierząt czy stosowanie w hodowlach różnego rodzaju chemicznych preparatów upowszechniło się tak bardzo, że przybrało rozmiar ogólnoświatowego problemu. Spożywanie nienaturalnie „wspomaganych” produktów zwykle nie powoduje natychmiastowej śmierci, ale jak wskazują badania, w dłuższej perspektywie czasu mogą one powodować wiele chorób. Stało się to powodem popularyzacji produktów pochodzących z upraw ekologicznych.

Innym przyczyną skupienia powszechnej uwagi na promowaniu zdrowego stylu życia jest zmiana nawyków żywieniowych, która wystąpiła na przestrzeni ostatnich dekad. Jeszcze 200 lat temu większość jedzenia pochodziła z małych upraw i charakteryzowała się niskim stopniem przetworzenia. Dzisiaj wizja zysku przyświecająca ogromnym wytwórcom żywności oraz chęć ułatwienia sobie życia poprzez skrócenie procesów związanych z przygotowaniem posiłku, skazały konsumentów na żywność mającą bardzo niewiele wartości. Model współczesnego wytwórcy jedzenia, to ogromne konsorcjum, wysoko wyspecjalizowane (produkujące jeden rodzaj produktu) oparte na nowoczesnych technologiach. Dzięki temu większość z nas nie musi posiadać własnego ogródka z przydomowym inwentarzem, którym moglibyśmy kontrolować. W efekcie nie wiemy, co tak naprawdę jemy. Poza tym styl życia często zmusza nas do decydowania się na jedzenia poza domem, w bardzo szybkim tempie, w miejscach proponujących jedzenie niezdrowe i wysoko-przetworzone.

Tryb życia obfitujący w stres i uniemożliwiający kontakt z przyrodą (trzeba pamiętać, że człowiek przez tysiąclecie ewolucji był przyzwyczajony do stałego z nią obcowania), mało ruchu oraz zanieczyszczenie środowiska, wszystko to wpłynęło w znaczny sposób na pogorszenie się naszej kondycji. Ilość chorób tym wywołanych i poważnie zagrażających człowiekowi skłania do zastanowienia się nad potrzebą zmian, a przestawienie się na zdrowy tryb życia jest jedyną metodą na zindywidualizowanie profilaktyki. Pytanie o to czy chcemy żyć długo i w pełnym zdrowiu jest pytaniem retorycznym, jednak niewielu skłania się, by faktycznie zrobić coś w tym kierunku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *