Czym są suplementy diety?

łagodna żółtaczka u miesięcznego dziecka nie wymaga leczenia

Zdrowie człowieka jest silnie związane z tym, co je. To za pomocą pożywienia dostarcza się organizmowi większości substancji potrzebnych do sprawnego funkcjonowania. Niestety ich występowanie w produktach dostępnych na rynku jest coraz uboższe. Dzieje się tak w wyniku modyfikacji genetycznych, hodowlom masowym, opartym na karmieniu zwierząt paszami tworzonymi w wielkich przetwórniach, trzymaniem zwierząt w zamkniętych boksach bez dostępu do naturalnego środowiska (jajka kupowane w supermarketach w większości pochodzą od kur, które nigdy nie widziały światła słonecznego). Zły wpływ na poziom żywności ma także używanie środków chemicznych w celu ochrony upraw, czy wprowadzanie na rynek pożywienia wzbogacanego o sztuczne dodatki mające podnieść ich atrakcyjność.

Wszystkie te modyfikacyjne praktyki obniżają wartość tego, co jemy, a jak się okazuje groźne dla nas są nie tylko organizmy zewnętrzne takie jak bakterie, wirusy lub pasożyty, ale też to, co dostarczamy sobie sami. Fakt zauważenia tego problemu doprowadził do pojawienia się na rynku suplementów diety. Mają one wzbogacić nasz jadłospis o substancje, które są niezbędne do sprawnego funkcjonowania, a których ze wspomnianych powodów nie dostarczamy.

Są one zazwyczaj zawarte w formie kapsułek, tabletek, proszków, płynów, a ostatnio nawet żelów. Nie wolno jednak zapominać, że nie są one lekami, co można wywnioskować z występowaniach ich w aptekach, czy wyglądu przypominającego leki. Ich zażywanie ma wprawdzie chronić przed chorobami lub wspomagać leczenie, ich producenci nie dają jednak żądnych gwarancji, co do skuteczności produktów w walce z powstałymi już zaburzeniami. Trzeba jednak zauważyć, że rynek suplementów nie byłby tak ogromny, gdyby ich zażywanie nie miało sensu. Oznacza to, że potrzebujemy tego, co one nam dostarczają. Są to zazwyczaj mikroelementy, minerały, przeciwutleniacze i witaminy, głównie pochodzenia roślinnego. Ich działanie ma wspomagać odporność, przemianę materii, deficyty pokarmowe, oczyszczanie organizmu, odchudzanie oraz ogólnie wszystkie najważniejsze funkcje życiowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *