Nadciśnienie tętnicze i jego skutki

wirusowe zapalenie watroby typu b

Jedną z najczęściej spotykanych chorób cywilizacyjnych jest niewątpliwie nadciśnienie tętnicze. Osoby, które nie dbają o zdrowie i nie uprawiają sportu są szczególnie narażone na tę chorobę.

Coraz częściej choroba ta występuje nawet u dwudziestolatków. W jaki sposób dochodzi do takiego uszczerbku na zdrowiu? Młode osoby niewspółmiernie dużo czasu spędzają na oglądaniu telewizji lub graniu na komputerze.

Taki model życia charakteryzuje się zbyt siedzącym i pasywnym trybem. Odzwyczajamy się wówczas od ruchu i nasze serce nie jest przygotowane do pracy, a nasz organizm słabnie.

W momencie gdy musimy wykonać pracę, taką jak chociażby wejście po schodach, serce nieprzywykłe do pracy musi zmierzyć się z nie lada wysiłkiem. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do zawału.

Ciśnienie tętnicze jest wówczas ogromne. Z kolei inna grupa narażona na ryzyko to osoby zbyt zestresowane i posiadające problem z niedostateczną ilością wolnego czasu.

Tempo życia zmusza je do spożywania niezdrowych Fast foodów, które zawierają spore ilości niezdrowych, przetworzonych tłuszczów. To właśnie one w połączeniu z nadmiernym tempem życia i stresem potrafią dosłownie zabić człowieka, który z pozoru wydaje się zdrowy.

Co można zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim należy monitorować ciśnienie tętnicze i jeśli okaże się, że mamy nadciśnienie to powinniśmy jak najszybciej zacząć zmiany. Obecnie na rynku dostępna jest duża ilość zdrowej żywności, którą powinniśmy spożywać zamiast jedzenia dostępnego w barach.