Nowotwory, czyli rak drążący ludzkość

żółtaczka zaszczepi sie u nas za darmo

Wśród mnóstwa chorób, z którymi zmaga się obecnie medycyna są wszelkiego rodzaju nowotwory. W ciągu ostatnich dziesięcioleci z powodu nowotworów umarło setki tysięcy osób.

Lekarstwa o wysokiej skuteczności do tej pory nie opracowano. Nieznane są też wszystkie przyczyny nowotworów, stąd w wielu przypadkach ciężko im zapobiec.

Nie oznacza to bynajmniej, że niemożliwe jest zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka. Znane są bowiem liczne czynniki rakotwórcze, a do nich zaliczamy między innymi alkoholizm, fatalny stan jamy ustnej, palenie papierosów czy niewłaściwą dietę.

Nieprawidłowe odżywianie pozbawione witamin i minerałów może prowadzić w dłuższej perspektywie do powstania nowotworu. Zdrowe odżywianie czy dbanie o higienę zmniejsza ryzyko zachorowania na raka, ale nie wyklucza go.

Do zachorowania może dojść bowiem w wyniku zażywania niektórych leków hormonalnych i hamujących odporność organizmu. Inną znaną przyczyną choroby nowotworowej są zbyt duże dawki promieniowania (zarówno rentgenowskiego czy słonecznego).

Dlatego nie jest wskazane, aby nadmiernie się opalać w trakcie wakacji, gdyż może prowadzić do właśnie do nowotworu skóry. Jak leczy się raka? W zaawansowanym stadium konieczna jest radioterapia i chemioterapia.

Onkolodzy zalecają także, aby osoby, u których wykryto nowotwór unikały spożywania tłustego mięsa, smażonych potraw, a w zamian spożywały świeże owoce i warzywa. Dieta bowiem powinna obfitować w duże ilości błonnika i witamin.