Jak radzić sobie z cukrzycą?

żółtaczka

W cywilizowanym świecie jedną z najpoważniejszych chorób jest cukrzyca. Zgodnie z danymi szacunkowymi, aktualnie na tę przypadłość choruje ponad 5% całego społeczeństwa. Choroba ta występuje u jednej osoby na dwadzieścia, czyli bardzo często.

Z tego powodu warto poznać sposoby na radzenie sobie z nią, a także metody odżywiania, które pozwolą nam jej uniknąć. Cukrzyca w niektórych wypadkach bywa dziedziczona genetycznie, więc w takim przypadku pozostaje tylko leczenie jej lub kontrolowanie za pomocą odpowiedniej diety i wysiłku. Warto wiedzieć o tym, że cukrzyca dzieli się na dwa typy.

Cukrzyca typu 2 nie jest na tyle poważna co cukrzyca typu 1 i można z łatwością kontrolować jej stan za pomocą diety i regularnych ćwiczeń fizycznych. Co należy zrobić, aby ograniczyć szkodliwe konsekwencje cukrzycy drugiego typu? Wskazana jest przede wszystkim odpowiednia diety, z której wykluczone będą produkty o wysokim indeksie glikemicznym. Warto zatem przejrzeć tabelę najczęściej spotykanych produktów żywieniowych pod kątem właśnie tego indeksu i wykluczyć z diety poszczególne potrawy.

Ponadto konieczne może się okazać wprowadzenie do codziennego harmonogramu ćwiczeń fizycznych. Osoby posiadające nadwagę powinny możliwie szybko się jej pozbyć. Chorując na cukrzycę należy zaprzestać palenia papierosów i spożywania alkoholu, który potęguje skutki cukrzycy.

Z kolei w typie pierwszym cukrzycy odpowiednia dieta nie ma tak dużego znaczenia, a leczenie głównie opiera się na przyjmowaniu insuliny w odpowiednich dawkach.