AIDS – choroba osób rozwiązłych seksualnie?

Zantac tabletki powlekane 150

Kiedy słyszymy o zakażeniu wirusem HIV lub chorobie AIDS zwykle kojarzymy to ze zbyt swobodnym życiem seksualnym zakażone osoby. W rzeczywistości jest jednak inaczej, gdyż do zakażenia wirusem HIV dochodzi w różnych sytuacjach.

Wystarczy bowiem kontakt krwi zakażonej z krwią lub nawet błoną śluzową osoby niezakażonej, aby doszło do przeniesienia tej choroby. Zgodnie ze statystykami światowej organizacji zdrowia na zakażenia najbardziej podatne są osoby poddające się transfuzji krwi, a także matki podczas porodu.

To właśnie w tych sytuacjach jest największe ryzyko kontaktu krwi zdrowej osoby z krwią zakażoną wirusem HIV. Dopiero w następnej kolejności ryzyko zakażenia i zachorowań na AIDS dotyczy narkomanów i osób uprawiających seks bez zabezpieczenia.

Jak dochodzi do zakażenia wśród narkomanów? Zazwyczaj poprzez używanie tej samej igły do wstrzykiwania narkotyków. Z tego samego powodu czasami do zakażeń dochodzi w nieprofesjonalnych studiach tatuażu, gdzie stosuje się te same igły do wykonywania tatuażów dla różnych klientów.

Rozprzestrzenianie wirusa HIV ma miejsce również w przypadku kontaktów seksualnych, zazwyczaj z przypadkowymi partnerami lub partnerkami. Warto wiedzieć, iż znacznie częściej do zachorowań na AIDS dochodzi wśród osób homoseksualnych, które uprawiają seks analny lub oralny.

Z tego powodu coraz częściej można spotkać się z akcjami promującymi używanie prezerwatyw, aby zminimalizować ryzyko infekcji i zakażenia wirusem HIV.